VŠE O VLNĚ

VLASTNOSTI OVČÍ VLNY

Ovčí vlna je přírodní vlákno s celou řadou jedinečných vlastností:

 • je léčivá díky tzv. suchému teplu
 • v zimě hřeje, v létě ochlazuje
 • je vhodná pro alergiky astmatiky
 • má blahodárný vliv na pokožku
 • obsahuje lanolín
 • nemusí se prát
 • je vzdušná a prodyšná
 • je pocitově suchá
 • je velmi příjemná na dotek
 • je samozhášivá

Léčivá vlna
Ovčí vlna harmonizuje tělo díky tzv. suchému teplu. Ulevuje od bolesti svalů, šlach a kloubů a má příznivý vliv na celkové zdraví člověka. Krásně rozproudí krevní oběh a pomáhá tím revitalizovat celé tělo. Díky svým léčebným schopnostem je oblíbená při léčbě revmatizmu. Je také vynikajícím pomocníkem při léčbě nervových, gynekologických a urologických potíží, i při léčbě hemeroidů!

V zimě příjemně hřeje a v létě ochlazuje
Ovčí vlna vytváří paradoxní teplotu: v létě chladí, v zimě zahřívá. V praxi to znamená, že vám jedna peřina stačí na horké léto i na mrazivou zimu. Ovčí vlas dynamicky reaguje na tepelné stimuly. Když v zimě teplota klesne, vlna se ochladí a zvýší absorpci vlhkosti. Tím se uvolňuje teplo. A tím se také vytváří krásně hřejivé prostředí pro spánek. Naopak, když se otepluje, vlna se začíná ohřívat a následně se z ní uvolňuje vlhkost. Teplo se tím spotřebuje na odpařování a lůžkoviny se příjemně ochladí.

Vhodná pro alergiky a astmatiky
Vlna je velmi oblíbená mezi alergiky. Pohlcuje pachy a škodlivé látky z okolí, např. formaldehydy, škodlivé látky ze stavebních materiálů, cigaretového kouře, desinfekčních prostředků apod. Tím čistí vzduch a vytváří zdravější mikroklima v domácnosti. Díky této své vlastnosti dokonce napomáhá snižovat onemocnění dýchacích cest.

Další velká výhoda je, že vlna nehostí roztoče. Má totiž schopnost sama se zbavovat vlhkosti, obsahuje lanolín a neusazuje se v ní prach. Takové prostředí je pro roztoče velmi nevhodné. Díky tomu vlněné výrobky ulevují, protože právě roztoči jsou původci mnohých alergií. Vlna nemá tendenci shromažďovat statickou elektřinu, proto se vlněné výrobky nelepí na tělo a nepřitahují prach, což ocení zejména astmatici.

Má blahodárný vliv na pokožku
Vlna pokožku rozmazluje, zjemňuje ji a působí na ni protizánětlivě. Ideální je, když je pokožka s vlnou v přímém kontaktu. Blahodárné účinky jsou potom ještě více zesílené. Proto jsme vyvinuli řadu Batex Touch, kdy se pokožka přímo dotýká nahé vlny. Toto působení s nadsázkou nazýváme syndrom Šípkové Růženky: každé ráno se spokojeně probudíte dorůžova odpočatí jako Šípková Růženka s ruměncem na lících.

Obsahuje lanolín
Lanolín je vosk, který obaluje jednotlivá vlákna vlny a chrání je tak před znečištěním, před bakteriemi a dalšími mikroorganismy. Má tak zásadní vliv na zachování všech zmíněných pozitivních vlastností! Proto, aby byl lanolín zachován, je důležitý postup výroby. V Batexu nepřichází v úvahu chemické čištění pomocí kyseliny sírové, tzv. karbonizace vlny. To by lanolín zlikvidovalo. Karbonizace je také neetická s ohledem na životní prostředí. Způsob praní vlny, který u nás volíme při výrobě lůžkovin, ve vlně zachovává optimální množství lanolínu. Lanolín, kromě blahodárných účinků na lidský organismus, také snižuje křehkost a lámavost vlny. Díky němu je vlna elastická, nepráší se z ní a výrobky z ní déle vydrží.

Nemusí se prát
Ovčí vlna se velmi snadno udržuje. Vlněné výrobky není potřeba příliš prát. Dokonce: čím méně, tím lépe, stačí je jen větrat na čerstvém vzduchu. Vlna má totiž úžasnou schopnost čistit se sama. Samočisticí efekt vlny vzniká právě díky obsaženému lanolínu. Vlna začíná pracovat, pokud je vystavena čerstvému vzduchu, ideálně chladnému. Funguje to tak, že chladný vzduch stimuluje vlákna vlny k pohybu. Ta se začínají dynamicky smršťovat a roztahovat. A v kombinaci s lanolínem způsobí to, že jsou nečistoty vytlačeny na povrch vlasu. Poté už vlnu stačí jen vyprášit a nečistoty jsou pryč!

Vzdušná a prodyšná
Vaše tělo v ovčí vlně svobodně dýchá celým povrchem. Ovčí rouno nemá tendenci dusit kůži. Zároveň ale nepropouští teplo, a to je velmi vzácná schopnost.

Pocitově suchá
Ovčí vlna odvádí tělesnou vlhkost a pot od těla. Díky tomu se nestane, že byste se probudili celí propocení. Ovčí vlna pohlcuje velké množství tekutin a přitom zůstává na dotek suchá! Je schopna pojmout až 30 % vlhkosti v poměru k vlastní váze. Občas se dokonce uvádí až 50 %, ale tato informace není zcela doložená. Nemusíte se ale bát, vlhkost ve vlně nezůstává. Jakmile se dostane do suchého prostředí, sama se vlhkosti zbavuje.

Nehořlavá
Vlna vás nemůže ohrozit, protože je samozhášivá. Nehoří, jen zuhelnatí. Nemůže zapříčinit vážné popáleniny, protože se netaví a nelepí se na tělo jako syntetické materiály. Vlna je díky tomu velmi bezpečná při užívání.

Jediná nevýhoda vláken ovčí vlny je ta, že nemají tak dobrou prostorovou paměť jako například dutá vlákna. Tato vlastnost se projevuje při jejím využití jako výplň polštářů. Pokud máte rádi objemné a tvarově stálé polštáře, ale zároveň nechcete být ochuzeni o blahodárné účinky vlny, máme výborné a osvědčené řešení: vlněné polštáře šijeme s vložkou z dutých vláken. Díky této kombinaci materiálů polštáře výborně drží tvar a přitom si zachovávají všechen pozitivní vliv na váš organismus.

LOKÁLNÍ ZDROJE

Historie chovu ovcí na našem území je neuvěřitelně bohatá a zajímavá. Ovce u nás chovaly už slovanské kmeny v 5. a 6. století. V pozdním středověku se na velkostatcích začal zavádět stádový chov ovcí, zaměřený na produkci jemné merinové vlny. V roce 1837 se na území ČR chovalo okolo 2 mil. ovcí, což je desetinásobek současného stavu. Poté začaly stavy ovcí klesat - v období 1. republiky se u nás kromě merinek chovaly ovce selské, valašky a východofríšky, z masných plemen to byl hampshire a shropshire.

V roce 1940 se u nás chovalo téměř 40 tis. ovcí, ale během okupace k nám byly dovezeny plemenné ovce z Německa a ke konci války už jich bylo téměř 300 tis. Socializace a kolektivizace zemědělství související s centrálním řízením a plánováním vedla k orientaci na produkci vlny. V roce 1989 byla průměrná nákupní cena potní vlny rekordních 185 Kč/kg. Výkupní cena nebyla tržní, ale byla silně dotována a nadhodnocena vůči světovým cenám tehdejším režimem. Dnešní zemědělské dotace jsou mnohonásobně vyšší a nejsou zpravidla striktně vázány na produkci, ale na obhospodařovanou zemědělskou půdu a zvířata.

Od roku 1990 docházelo k postupné orientaci na masnou užitkovost stád. V roce 2014 se u nás chovalo 225 tis. ovcí.

Plemena a jejich třídění
Třídění plemen probíhá nejčastěji podle užitkového typu:

 • vlnařský - australské merino, stavropolské merino aj.
 • masný - suffolk, texel, charollais
 • dojený - lacaunem, východofríská
 • kombinovaný s 2strannou užitkovostí - maso-vlna
  (romney, žírné merino), maso-mléko (východofríská, lacaune)
 • kombinovaný s 3strannou užitkovostí - vlna-maso-mléko
  (zušlechtěná a původní valaška, cigája)

Důležité je ale též třídění podle vlny, kdy uplatňujeme hned několik hledisek:

 • jemnost vlny - velejemná, jemná, polojemná, polohrubá, hrubá, srst
 • počet střiží ročně
 • délka vlny
 • barva vlny apod.

V současnosti u nás převládají plemena s kombinovanou a masnou užitkovostí. Nejvyšší zastoupení bahnic je ale ve skupině zájmových a ostatních plemen chovaných v málo početných stádech.

Produkce vlny
Vlna se získává sezónní střiží ovcí. Množství a kvalitu ovlivňuje plemenná příslušnost, pohlaví, věk, výživa a ustájení. Z technologického hlediska je důležité termín a způsob střiže, péče o vlnu, uskladnění a způsob zpracování.

ŠETRNÉ ZPRACOVÁNÍ

Ovce vyprodukují od 2-18 kg vlny ročně. Vlnu chovatelé stříhají jednou nebo dvakrát do roka. Z ostříhané neboli surové, potní vlny je potřeba ručně vybrat silně špinavá místa, hrubé nečistoty jako jsou bodláky, tráva, seno a také oddělit méně kvalitní části jako je vlna z nohou, ocasu a hlavy. Takto přebranou zdravou potní vlnu chovatelům vykupujeme za stanovenou cenu dle aktuální tržní hodnoty. Na výrobu lůžkovin přijímáme pouze vlnu světlé barvy. Vykoupenou vlnu pečlivě kontrolujeme a uskladňujeme ve velkých žocích.

Praní a sušení
Vlněná vlákna bezprostředně po ostříhání ovcí obsahují významné množství doprovodných látek, které je potřeba odstranit, abychom mohli pokračovat v dalším zpracování. Proto surová vlna prochází procesem praní, při kterém je odstraněn tuk, suché zbytky ovčího potu a jemné minerální nečistoty.

Postup praní spočívá v ošetření vlněných vláken ve 4-8 lázních dle stupně znečištění. Účinné odstranění mastnoty, potu a nečistot vyžaduje použití detergentů (přírodní mýdlo a soda), vhodné teploty praní, která se pohybuje mezi 55-70 ° C a teploty sušení do 80 ° C. Všechny látky používané v rámci tohoto procesu jsou biologicky odbouratelné.

Po tomto způsobu vyprání zůstává ve vlně zachován zbytkový obsah lanolínu, který kromě blahodárných účinků na lidský organismus také snižuje křehkost a lámavost vlny, díky němu je vlna elastická.

Čechrání, mykání
V další fázi je potřeba vypranou vlnu rozvolnit na čechracím stroji, tzv. vlku. Stroj ocelovými hroty rozmělní chomáče na menší kousky a oddělí poslední zbytky plev od vlny. Načechranou vlnu pak vážíme dle potřeby a vkládáme do válcového mykacího stroje tzv. kramplu, který pomocí vlny napřímí a urovná do podélného směru. Během mykání se uvolňují části krátkých vláken a zbylá pevná, dlouhá vlákna se vrství stejnoměrně vedle sebe ve formě rouna do požadované tloušťky, délky a šířky.

Prošívání
Umykané rouno vložíme do látky, upneme pomocí spon do obdélníkového rámu a vsuneme do prošívacího stroje, který ho prošije dle zvolené předlohy. Nakonec umístíme na okraj téměř hotového výrobku textilní etiketu a celý jej po obvodu obšijeme na šicím stroji.

PÉČE O VLNU

Kvalitu vlny určuje celá řada faktorů - plemeno, stáří a pohlaví ovce, podmínky chovu, výživa a způsob krmení (zakládání sena do jeslí způsobuje, že seno padá za hlavu a vlna je pak zakrmená a tedy znehodnocená - je lepší používat kruhové krmelce), kvalita a termín střiže, ale i následná péče a zpracování.

Tipy pro střiž
Samotnou střiž je potřeba provádět na čistém místě, aby nedocházelo k zašpinění vlny od sena, slámy, trávy apod. Je proto dobré mít doma nějaký kousek starého koberce 2x2m, na kterém pak střihač stříhá a rouno se neznehodnotí. Ovce se musí stříhat suché (mokrá vlna se v žocích začne zapařovat a tím se znehodnotí). Při stříhání by se také měla oddělit a dávat zvlášť vlna z břicha a zadních partií.

Třídění vlny
Ostříhanou vlnu je potřeba protřídit - obvykle se to provádí na roštovém stole, kde se vlna proklepe a rouno se oddělí od defektní a zakrmené vlny (kaštany, zplstnatělá vlna, jejíž vlasy od sebe nejdou snadnou oddělit, přestřižená, zabarvená vlna od sprejů apod.) Pokud chováte valašské nebo šumavské ovce, které mají hrubou vlnu, nemíchejte je dohromady s ostatní vlnou a uložte je zvlášť.

Žokování a skladování vlny
Takto vytříděnou suchou vlnu je dobré ihned napěchovat do žoků nebo pytlů a uložit na suchém a ideálně i vzdušném místě. Pokud chcete vlnu skladovat déle než rok, je potřeba pytle a žoky zavázat, aby nedošlo k napadení moly. Na suchém místě takto vydrží vlna i dva roky. Další možnosti jsou šetrné zpracování, výkup či výměna vlny.

DOMÁCÍ PRANÍ

Přinášíme vám návod, jak vyprat potní vlnu v domácích podmínkách.

Ruční praní

1. Odstranění nečistot
Před samotným praním je potřeba vlnu důkladně přebrat od hrubých nečistot pocházejících z pastviny a odstranit méně kvalitní části. Jemnější nečistoty se odstraní při praní a později při česání vlny.

2. Namáčení
Potom vlnu namočíme v dostatečně velké nádobě do vlažné vody, např. ve vaně, v lavoru. Vlna po namočení zvětší svůj objem, proto je dobré zaplnit nádobu vlnou jen do poloviny a dolít vodou. Takto namočenou vlnu necháme jeden den odmočit.

3. Praní
Další den vlnu lehce rukama promačkáme a dobře, ale přitom opatrně a jemně vymácháme. Velmi dobrou pomůckou při praní vlny je zvon na čištění odpadu, díky kterému vlnu propereme snadněji než rukama. Pracujeme citlivě, při neopatrném zacházení snadno vlna plstnatí. Poté vlnu vytáhneme a v nádobě si připravíme novou lázeň o stejné teplotě jako předchozí, do které přidáme trošku krystalické sody na praní. Jakmile se soda ve vodě rozpustí, opět do vlnu namočíme a pokračujeme v praní. Aby se vlna dostatečně odmastila, můžeme použít prací prostředek na praní vlny.

4. Máchání
Vyprané rouno pak několikrát vymácháme v čisté vodě, nakonec můžeme přidat aviváž na vlnu.

5. Sušení
Po vyprání a vymáchání z vlny opatrně vymačkáme přebytečnou vodu - bez ždímání! Necháme vykapat a pak rozprostřeme na vzdušném místě, aby mohla volně uschnout. Vlna se nesuší na přímém slunci, ideální je polostín a slabý průvan.

Je velmi důležité, aby teplota vody ve všech lázních byla stále stejná, v opačném případě by vlna mohla zplstnatět. Optimální je udržovat teplotu vody v pokojové teplotě.

 

Praní v automatické pračce

Ruční praní vlny je pracné a časově náročné, je ale možné si práci usnadnit vypráním v pračce. Je potřeba nejprve zkontrolovat, zda má pračka program na praní vlny, ideálně pouze ve studené vodě nebo při stále stejné teplotě. Při střídání teplé a studené vody totiž vlna rychle plstnatí.

Stejně jako při ručním praní je potřeba z vlny nejprve odstranit hrubé nečistoty a je lepší vlnu předem namočit. Vlnu potom vložíme do povlaku - pytlík na praní jemného prádla, povlak od polštáře, lze také ušít pytlík ze staré záclony. Povlak je potřeba dobře uzavřít a zajistit tak, aby se z něj vlna nemohla uvolnit a neznečistila pračku. Pračku nastavíme na program pro jemné praní vlny s velmi pomalým odstřeďováním nebo úplně bez odstřeďování a přidáme prací prostředek na vlnu. Po skončení programu opatrně vymačkáme přebytečnou vodu a necháme volně uschnout.

VÝMĚNA VLNY

 Výměna vlny za nové výrobky

Mnohonásobně výhodnější než výkup vlny je výměna vlny za hotové výrobky ušité z vlny lokálních chovatelů ovcí. Na výměnu přijímáme čerstvě ostříhanou vlnu i starší, již dříve zpracovanou vlnu.

Potní neboli čerstvě ostříhaná vlna
Čerstvě ostříhaná vlna je vlna, která ještě neprošla procesem praní. Větší část váhy této vlny tvoří doprovodné látky, jako je tuk, pot a jemné minerální nečistoty. Ty je potřeba odstranit, a tím vlna ztratí až 60 % ze své původní váhy. Proto je jí potřeba dodat větší množství, než vlny prané (ze starých přikrývek). Dalších 10 % váhy ztratí vlna při zpracování (mykání). Potřebné množství surové vlny na jednotlivé výrobky najdete v příslušném ceníku (WOOLcenik, TOUCHcenik).

Starší vlna
Vlna, která již byla použitá na výrobu např. přikrývek, byla před tímto zpracováním alespoň jednou v minulosti praná, a je tedy zbavená všech doprovodných látek. Tato vlna už při dalším praní neztratí na váze, protože doprovodné látky (tuk, pot a jemné minerální nečistoty) už byly odstraněny. Proto jí není třeba tak velké množství jako vlny čerstvě ostříhané.

Vlnu z přikrývek je potřeba vypárat a natrhat na co nejmenší kusy. Potřebné množství vlny na jednotlivé výrobky najdete ceníku (WOOLcenik, TOUCHcenik). I když už vlna byla dříve praná, důkladně ji vyčistíme od nečistot získaných používáním.

 

Šijeme výrobky z Vaší vlastní vlny

Chováte ovečky a chcete mít peřinu, polštář nebo třeba ledvinový pás přímo z jejich vlny? Rádi je pro vás ušijeme! Dovezte k nám čistou, dobře odmaštěnou, vypranou vlnu. Vaši vlnu pak u nás zpracujeme a vyrobíme lůžkoviny podle vašeho přání: vlnu rozčešeme do potřebné délky a tloušťky a všijeme do povrchového materiálu. Je potřeba počítat s úbytkem 10 % váhy vlny při mykání.

Cena za hotový výrobek je stejná jako při dodání vlny nevyprané. Ušití výrobků přímo z vaší vlny je technologicky složitejší, musíme zastavit sériovou výrobu a zaměřit se na jeden konkrétní výrobek. Bude vás ale hřát vlna Vašich vlastních ovcí! Výrobky můžeme ušít i na počkání, jen je potřeba se předem objednat.

 

Kam vlnu doručit

Vlnu můžete přivézt přímo do naší prodejny ve Frýdku-Místku a hned na místě si za ni vybrat zboží.

Nebo ji můžete zaslat na adresu naší prodejny a objednávku zboží za zvýhodněnou cenu vytvořit jedním z těchto způsobů:

 • Do balíku s vlnou vložit objednávku. Nezapomeňte uvést adresu, kam si budete přát zboží zaslat, a také telefonický kontakt, abychom jsme se Vám mohli ozvat v případě doplňujících otázek k objednávce.
 • Přes náš e-shop. Do poznámky napište, kdy a kolik kilogramů vlny jste k nám odeslali. Dodací list, který se automaticky vytvoří po odeslání objednávky, neberte na zřetel. Telefonicky Vás budeme informovat o přijetí Vaší vlny a nové ceně objednávky.
 • E-mailem na adrese info@ibatex.cz
 • Telefonicky na mobilním čísle 739 201 195 od pondělí do pátku v době od 7:00 - 17:00 hod
VÝKUP VLNY

Nabízíme výkup vlny za tržní cenu 10 Kč za 1 kg přímo v naší prodejně ve Frýdku-Místku.

Vykupujeme pouze světlou, zdravou a tříděnou potní vlnu, zbavenou všech hrubých nečistot. Podívejte se, jak o vlnu správně pečovat. Vaši vlnu můžeme také vyměnit za naše hotové výrobky anebo přímo z vaší vlny můžeme ušít výrobek na zakázku.

 Jakou vlnu vykupujeme

Vykupujeme pouze jemnou a středně hrubou vlnu plemen ovcí, jako je romney, merino, suffolk, texel, oxford down, charollais, východofríská ovce, křížence těchto plemen apod.

Nevykupujeme nejhrubší vlnu valašských a šumavských ovcí. Vlna musí být světlá, protříděná a zbavená všech nečistot. Nesmí být napadená moly ani nijak jinak znehodnocená.

Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem