Beskydské pivovary a pivo z Beskyd

Povídá se, že až bude beskydčanům nejhůř, vyrazí sládci z místního pivovaru se sudy plnými toho nejlepšího ležáku. Jenom se neví, který pivovar to bude, a tak je třeba znát všechny.

Povídačka je to smyšlená — ale kdo ví!

Faktem je, že beskydské pivovary a minipivovary jsou dnes obrovským fenoménem a lákají nadšence ze široka daleka — stejně jako vlněné přikrývky a polštáře z místní vlny, které vyrábíme v naší beskydské manufaktuře Besky.

Tipy, kde se v Beskydech dobře najíst a napít, dáváme v naší prodejně na adrese Palkovická 2284 ve Frýdku-Místku zákazníkům k dobru na rozloučenou. Beskydskou pivovarskou jedenáctku — 11 pivovarů, které doporučujeme nejčastěji — představujeme v tomto článku.

1. Pivovar Radegast Nošovice

Pivo Radegast vyniká svojí hořkostí. A to už od roku 1970, kdy tehdejší sládek Jaromír Franzl uvařil poprvé pivo, které mělo naprosto nezvyklou hořkou chuť. Navzdory mnoha kritikům tehdejší doby se zde správně hořké pivo dle Franzla vaří dodnes. A lidé to oceňují – pivo Radegast má výtečná hodnocení i v degustační soutěži České pivo. V pivovaru můžete zajít na 2hodinovou hořkou prohlídku zakončenou ochutnávkou ve věži s výhledem na Beskydy. Pivní nadšence jistě nadchne i Škola čepování, kde se naučíte čepovat pivo jako bůh – možná stejně dobře, jako bůh Radegast :)

01-radegast

Foto: Pivovar Radegast

2. Rožnovský pivovar Rožnov pod Radhoštěm

V roce 2016 Rožnovský pivovar slavil velkolepé úspěchy na prestižní mezinárodní pivovarské soutěži International Beer Fest v Českých Budějovicích – hned 3 jejich piva stanula na stupních vítězů: Rothschild, Popper a Habsburg. Podobnou bilancí se nemůže pochlubit žádný jiný pivovar u nás. V pivovaru platí heslo: „Kdo se polotmavé třináctky Rothschild napije, tomu se do žil hojnost nalije“. V pivovaru můžete navštívit i pivní lázně a zakoupit si speciální pivní kosmetiku.

02-roznovsky-pivovar

Foto: Rožnovský pivovar

3. Beskydský pivovárek Ostravice

V průběhu roku zde můžete chuťové pohárky trénovat na více než 40 druzích piv, které mají často vazbu na Beskydy. Na čepu v pivovarské hospůdce pokaždé najdete 5 různých piv – beskydský ležák, polotmavý vídeňský ležák Zbuj, jeden z ochucených ležáků a dva aktuální speciály (typu ALE nebo IPA), další piva si můžete zakoupit s sebou. Vrchní sládek Milan Morcinek o zdejších pivech říká: „Piva zde vaříme podle vlastních receptur, při jejichž vytváření se necháváme inspirovat historickými zkušenostmi a tradičním českým pivovarnictvím.“ Beskydský pivovárek ctí svoji lokálnost, a proto navázal úzkou spolupráci s CHKO Beskydy – např. z nákupu piva „Tetřev hlušec“ jde část výdělku na podporu tohoto kriticky ohroženého ptáka. Zajímá vás, jak se v pivovárku pivo vaří? Vydejte se na jeho prohlídku.

03-beskydsky-pivovarek

Foto: Beskydský pivovárek

4. Pivovar Ogar Kunčice pod Ondřejníkem

Pivovar Ogar se může pochlubit oceněním Nejlahodnější pivo 2017 turistické oblasti Beskydy-Valašsko. Vaří tu kvalitní řemeslné pivo Ogar Jedenáctka, tradiční český ležák Ogar Dvanáctka, Ogar Amber Ale chutnající po lesním ovoci a Ogar India Pale Ale s chutí exotických citrusových plodů. Velmi žádané jsou také speciály Ogar Milk Stout s krémově nasládlou chutí a Ogar Medový speciál – nejoblíbenější pivo zakladatele pivovaru, o kterém říká: „Tento spodně kvašený speciál obsahuje nejkvalitnější beskydský med, který mu propůjčuje nezaměnitelnou sladkou chuť snoubící se s lehkou hořkostí žateckých chmelů.“ Za vysokou kvalitou piv nezaostává ani kuchyně v pivovarské hospůdce, servírují tu vskutku pětihvězdičková jídla.

04-pivovar-ogar

Foto: Pivovar Ogar

5. Řemeslný pivovar Morava Frýdek-Místek

V tomto pivovárku se drží kréda: dělat pivo tak jako kdysi! Celá výroba je založená na řemeslných dovednostech místních sládků. Sládek Martin Gajdáček říká: „Pivo děláme bez zrychlených procesů, tím jsme odlišní a pak se taky nebojíme chmelit, díky čemuž mají naše piva výraznou hořkost. Nikdy nevypustíme žádné uniformní europivo.“ Zdejší stěžejní piva jsou Morava 11° polotmavá a Morava 12° světlá – nefiltrovaná, živá a nenaředěná přírodní piva bez pasterizace a náhražek. Pravidelně tu ale vaří i různé speciály, oblíbené je zejména pivo s přidáním pravého domácího medu.

05-remeslny-pivovar-morava

Foto: Řemeslný pivovar Morava

6. Pivovar Koníčkův dvůr Vojkovice

Tento malý řemeslný pivovar v roce 2018 získal 3. místo v prestižní anketě Pivovar roku. Je libo Klusáčka, Hatatitlu, Ryzáka, Grošáka nebo Vraníka? Všechno to jsou výborná lokální piva, která vás doslova rozřehtají :) Mojmír Velký, sládek a majitel pivovárku tu dokonce rozjel zážitkový program na uvaření vlastního piva. Nejprve si vyberete druh piva – světlé, polotmavé či tmavé? Dále si zvolíte odrůdu chmele a určíte, zda bude pivečko svrchně či spodně kvašené. Chcete pivo chmelit za studena? Není problém! Ve finále dostanete 250litrovou várku piva přesně dle vašich představ.

06-konickuv-dvur

Foto: Pivovar Koníčkův dvůr

7. Minipivovar Polivar Kopřivnice

Vlajkovou lodí pivovaru je Poležák 12°, který je z místní nabídky piv nejžádanější. Dokonce jej i několikrát po sobě ocenili pivní znalci na pivním festivalu v Padochově v soutěži o nejlepší prázdninové pivo. Pivíčka z Polivárku jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, což jim dodává plnohodnotnou vůni a chuť. K jejich výrobě tu používají jeden z nejlepších humnových sladů ze Záhlinic a žatecký chmel. K pivu si můžete mimo jiné objednat pochoutky z místní domácí kuchyně, např. zrající sýr nakládaný v Poležáku, škvarkovou pomazánku, jemnou paštiku a další pochoutky.

07-polivar

Foto: Minipivovar Polivar

8. Minipivovar Brabčák Vratimov

Nebuď slabčák, dej si Brabčák! V malém rodinném pivovárku to pěkně švitoří, protože zdejší pivo se pyšní vysokým podílem ruční práce. Vaří tu různé druhy nefiltrovaných piv, které mají díky kvasnicím plnou chuť – prostě tekutý chléb, jak se patří. Každá várka se vyrábí v maximálním množství 1000 litrů, což prý zintenzivňuje chutě a vůně všech vstupních surovin. Komerční piva vařená v kádích o velikosti rekreační chaty, homogenizovaná, dosycovaná, barvená a doslazovaná na stejnou „kvalitu“ v porovnání s Brabčákem prostě neobstojí. A jaká že konkrétní piva tu čepují? Základem jsou světlá 10° a 11°, medová 12°, sametově hořká 13°, polotmavá 14° a ochucené ležáky.

08-minipivovar-brabcak

Foto: Minipivovar Brabčák

9. Minipivovar Kohutka Vyšní Lhoty

Dej Bůh štěstí tomuto rodinnému pivovárku, jehož základní kámen byl položen symbolicky 12.12.2012 a ještě k tomu první uvařená pivní várka byla 12°. Možná, že i díky téhle číselné magii se může místní pivo Kohut pochlubit spoustou ocenění. Ve stálé nabídce najdete světlou výčepní 10°, světlý ležák 12° a polotmavý speciál 13°. Občas tu uvaří i speciální piva, např. Kazbek, Kokrhell, Brojler či Medový speciál s medem od sousedního včelaře. Návštěva pivovaru stojí za to i díky nádhernému prostředí Beskyd pod kopcem Prašivá.

09-kohutka

Foto: Minipivovar Kohutka

10. Pivovar Zenke Ženklava

Pivovar Zenke je příjemná hospůdka s varnami hned za výčepem. Pivní stálicí je Zenke světlý ležák 12° s výraznou chmelovou hořkostí, který získal ocenění Zlatá pivní pečeť 2018 v kategorii ležák premium. Další lahůdkou je Zenke polotmavý ležák 11°, po kterém se ptají i chlapi :) Pro opravdové chmeložrouty je v nabídce poctivá Zenke IPA 14°, která je chmelená pouze legendárními klasickými chmely, co proslavily tento styl (Casscade a Citra); ve vůni i chuti se tak kromě chmelovosti můžete těšit na pořádnou dávku citrusů.

11. Minipivovar Hukvaldy

Tento malý rodinný pivovárek si zřídil varnu piva a ležácký sklep přímo v suterénu vlastní hospody. Pod značkou Hukvaldské pivo dostanete výhradně nefiltrované a nepasterované pivo – světlou a černou Hukvaldskou 12°, polotmavou 14°, případně různé speciály vařené pro slavnostní příležitosti. V sezoně je v provozu venkovní výčep, do kterého teče pivo přímo z ležáckých tanků. Každé léto se tu pořádá Malé pivní setkání, kde můžete ochutnat pivní moky ze všemožných pivovárků z okolí.

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: