Hukvaldy — srdce beskydské kulturní krajiny

Tradice. To slovo pro nás v Besky i v Beskydech hodně znamená. Coby kulturní krajina osídlená po tisíce let, mají Beskydy své vrcholy hornaté i kulturní — jako třeba Hukvaldy.

Vlněné přikrývky, polštáře a jiné lůžkoviny, která v naší tradiční manufaktuře vyrábíme, jsou úzce spjaté s naší krajinou i její historií. Ovčí vlna v našich výrobcích pochází převážně z okolních kopců a ty nezarůstají právě díky ovečkám, které se na nich pasou. Malebná pahorkatina spásaná ovečkami pak láká výletníky i umělce. Jeden světový se zde i narodil…

HukvaldyKraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel… Takto líbezně se o svém rodišti vyjádřil génius české hudby Leoš Janáček krátce před svojí poslední poutí na věčnost. Hukvaldy jsou doslova protkány odkazem Leoše Janáčka, který se tu snoubí s majestátní krásou středověkého hradu a ševelící zelení jedné z nejstarších obor v naší zemi. 

Tento půvabný kout Podbeskydí vítá turisty vlídnou náručí. Pojďme si dát alespoň malou ochutnávku z koktejlu chutí, které na Hukvaldech tečou plným proudem.

01-hukvaldske-panorama-od-rychaltic-svatopluk-lev

Hukvaldské panorama od Rychaltic. Foto: Svatopluk Lev

Leoš Janáček: „Tady se mi vždy rodí nové myšlenky“

Leoš Janáček, nejvýznamnější hukvaldský rodák, ve světě uznávaný a velectěný hudební skladatel, se narodil 3. července 1854 v budově staré školy. Na jejím místě dnes najdete turistické informační centrum s Pamětní síní Leoše Janáčka. Přestože Leoš na Hukvaldech zažil značně tvrdé a nuzné dětství, vryly se mu do srdce a celý život se sem s láskou vracel – odpočívat, čerpat inspiraci a tvořit.

Když obec Hukvaldy v roce 1917 jmenovala Leoše Janáčka svým čestným občanem, v poděkování obecnímu výboru napsal: Vždyť víte, že s celou duší lnu k těm našim chaloupkám, k těm lesům, ku všemu jak to leží a běží pod Hukvaldy! Na sklonku života si Leoš v Hukvaldech koupil dům, kde zkomponoval velkou část svých nejvýznamnějších děl. Na mistrovu počest je dnes v domě zpřístupněn Památník Leoše Janáčka s původními interiéry a vybavením.

02-pamatnik-leose-janacka-hukvaldy

Památník Leoše Janáčka Hukvaldy. Foto: Jiří Vaníček, Cestou necestou

Naučná stezka Leoš Janáček očima dětí

Leoš Janáček má v hukvaldském podhradí vlastní naučnou stezku. Osmikilometrová procházka pro celou rodinu vám přiblíží pestrý život hudebního skladatele a na jejím konci budete odměněni dárečkem – stačí si jen v infocentru vyzvednout letáček s trasou, cestou vyluštit kvíz a vrátit se zpět pro dárek.

A co všechno vás na trase čeká? Děti milují hudební zastávky s dendrafonem a xylofonem, rádi si zaklinkají na zvoničce Na Vrchách nebo si zaskotačí na kamenech „hukvaldského  Stonehenge“ u splavu říčky Ondřejnice. Uvidíte i rodný dům Leoše Janáčka, hrob jeho rodičů, dům, který si koupil těsně před smrtí (dnes Památník Leoše Janáčka) nebo třeba posezení v „Kroužku pod akáty“, kde se Leoš Janáček scházel se svými přáteli.

03-zvonicka-na-vrchah-jana-hornanska

Zvonička Na Vrchách, Hukvaldy – Dolní Sklenov. Foto: Jana Horňanská

Hrad Hukvaldy: pevnost nad pevnost

Hrad Hukvaldy je 2. největší zřícenina středověkého hradu na Moravě. Vzpíná se v srdci hukvaldské obory a dovede vás k ní naučná stezka Hradní vrch. Zdi hradu jsou tak mohutné a pevné, že nikdy v minulosti nebyl vojensky pokořen. Na nedobytnost hradu se spoléhalo natolik, že tu byl ukryt olomoucký kostelní poklad, mobiliář frýdeckého zámku a dokonce zde v 16. století vzniklo i kněžské vězení – ve své době prý šlo o nejpevnější biskupský hrad, který byl lépe zabezpečeny než zámek v Kroměříži.

V roce 1581 se hrad dočkal vlastní studny, jejíž vyhloubení trvalo celý rok a stálo tolik, kolik činil roční výnos hukvaldského panství. Měřila úctyhodných 172 m a patřila k nejhlubším studnám Evropy. Studna byla propojená šachtou s říčkou Ondřejnice a voda se z ní čerpala za pomocí šlapacího kola, které poháněli vězni. Na hradě se vede čilý kulturní život.

04-zricenina-hradu-hukvaldy-robert-vystrcil

Zřícenina hradu Hukvaldy. Foto: Robert Vystrčil, Duše Karpat

Starobylá Obora Hukvaldy: obora velikánů

První zmínky o oboře na Hukvaldech sahají už do r. 1567, což z ní dělá jednu z nejstarších obor v naší zemi. Chová se tu dančí a mufloní zvěř, ale i ryby a pro zpestření včely. Snad nejhezčí je jarní procházka mezi rozkvetlými kaštany a zelenými loukami s pasoucí se zvěří. 

Cestou na hrad budete míjet statné Hukvaldské buky, jejichž obnažené kořeny prýští ze svahu jako dřevěné vodopády – nejhezčí ze 7 buků se stal Stromem roku 2003. Rádi byste se do obory vydali s místním znalcem? Biskupské lesy tu pořádají 90minutové projížďky oborou v koňském spřežení spojené s výkladem průvodce.

05-hukvaldske-buky-petr-pazdirek

Hukvaldské buky v Oboře Hukvaldy. Foto: Petr Pazdírek

Napucnout se a osladit si život

Není nic lepšího, než se po výletě plného dojmů zastavit na něco dobrého. A že je na Hukvaldech kam zajít! V restauraci U Námořníka dělají výborné masové speciality, místní šéfkuchař Petr Eliáš dokonce působil jako Chief Steward na lodích Československé námořní plavby. V kavárně Ráj na zemi se oblažíte nejen designově vyladěným interiérem, ale i poctivou kávou nebo domácí limonádou. Trefou do černého je Hukvaldská pekárna – tamní koláče Hukvaldské lopaťáky vyhrávají kdejaké soutěže a jsou oblíbené až na Karlštejně.

06-hukvaldsky-lopatak

Koláč Hukvaldský lopaťák. Foto: Hukvaldská pekárna

A co dál?

  • Pokud sbíráte suvenýry z cest, rozhodně zajděte do obchůdku Keramika Zdenica, která na Hukvaldech funguje už přes 20 let. Seženete tu rukodělné výrobky z keramiky, skla, kovu, dřeva a porcelánu.
  • V blízkosti centra města provozuje Stanislav Rek tropické skleníky Tropic Hukvaldy. Uvidíte tu exotické rostliny, brouky, motýly, mluvící a tančící papoušky. 
  • V Oboře Hukvaldy jistě nepřehlédnete sochu lišky Bystroušky. Připomíná tu událost z roku 1959, kdy se na Hukvaldech poprvé hrála opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Říká se, že kdo pohladí lišce ocas, čumáček nebo tlapky, bude mít v životě štěstí.
  • Sportuchtiví návštěvníci si mohou zahrát golf na golfovém hřišti Horní Sklenkov. Jsou tu výborné podmínky pro hru i nejmenších dětí ve věku do 9 let. Však taky hřiště projektoval Jiří Velden, kterého Česká golfová federace považuje za nejzkušenějšího architekta golfových hřišť v ČR.
  • V létě se na Hukvaldech pořádají koncerty a představení v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: