Ložnice snů — 4. Čerstvý vzduch

loznice_snu_1200_628_kapitola4

V naší beskydské manufaktuře vyrábíme vlněné přikrývky, polštáře, podložky a další přírodní lůžkoviny pro dokonalejší a zdravější spánek. Ten ovšem závisí i na ložnici jako takové. Proto jsme poprosili Tomáše Vachudu, který se zdravými návyky zabývá, aby pro nás napsal sérii článků o tom, jak přeměnit každou ložnici v ložnici snů. Tedy takovou, ve které se budete ráno probouzet dobře vyspaní, odpočatí a nabití energií do nového dne…

Minule jsme si povídali o ideální teplotě. Teplota v ložnici úzce souvisí i s kvalitou vzduchu. Lépe řečeno s nekvalitním vzduchem. Spousta lidí totiž okna zavírá. V zimě proto, aby jim neunikalo teplo. A v létě zase proto, aby se dovnitř nedostal příliš teplý vzduch zvenčí. Případně proto, aby se dovnitř nedostali komáři.

Ve všech případech ale bohužel trpí nejen spánek, ale celé tělo. Vydýchaný vzduch znamená vysokou hladinu oxidu uhličitého a nadměrná hladina CO2 zvyšuje kyselost krve. To zhorší funkce těla i mozku a může se podílet i na vzniku tzv. syndromu nezdravých budov, mezi jehož příznaky patří bolesti hlavy, nevolnosti, podrážděnost, úzkosti, suchý kašel, nebo alergické příznaky.

Nic z toho spánku nepomůže. Je pravdou, že jedním z příznaků je i únava. Ta vám možná pomůže usnout, ale stejně budete spát hůře.

Jak vydýchaný vzduch zhoršuje spánek

Čím vyšší je hladina CO2, tím méně času trávíme v hlubokém spánku. Třeba jedna australská studie ukázala, že za každý nárůst CO2 o 100 ppm (počet částic na milion jiných částic) se hluboký spánek zkrátí asi o 4 %.

Navíc, vystavení hladině CO2 vyšší než 600 ppm může navodit spánkovou apnoi. To je spánková porucha, při níž uvolněné svaly ucpávají dýchací cesty a zastavují dech na 10 či více sekund. I zdravým lidem se dech sem tam zastaví, ale s apnoí se to stává 5 či vícekrát za hodinu. A po každé zástavě pak přijde mírné tělesné nabuzení, které přeruší spánek.

Ve výsledku lidé s apnoí trpí nadměrnou ospalostí, zhoršenou pozorností a s reakcemi tak pomalými, že připomínají reakce lidí, kteří mají v krvi 0,8 promile. Nehledě na to, že zmíněná nabuzení zužují cévy a zvýší krevní tlak i srdeční tep. Což dlouhodobě zvyšuje riziko srdečních a dýchacích problémů, nebo třeba i cukrovky. Apnoi zkrátka nechceme.

Pro představu, bez větrání může hladina CO2 už do jedné hodiny stoupnout z kvalitně vyvětraných 400 ppm až na 1.500 ppm. To je krajní hranice, za níž se vzduch vnímá jako nekvalitní. A za celou noc, tedy za 8 hodin, může stoupnout i nad 3.800 ppm. Přičemž se bavíme o 21m3 ložnici s jedním dýchajícím člověkem. Takže spíte-li ve dvou, toxická hladina CO2 nastane už asi do půl hodiny.

Jediným schůdným řešením, jak snížit riziko apnoe a jak prodloužit hluboký spánek, je tedy celou noc větrat. Ať už otevřít okna, nebo si pořídit rekuperační jednotku. A pokud jde o komáry, stačí do oken či balkónových dveří nainstalovat sítě proti hmyzu.

Za ten výsledek to stojí. V dobře provětrané místnosti usínáme rychleji, spíme kvalitněji a ráno se cítíme čerstvější. Sám jsem si otestoval, že s otevřeným oknem usínám rychleji, hluboký spánek je až o 30 minut delší, mé srdce je klidnější, méně se vrtím a méně často se v noci budím.

A až vyřešíte větrání, můžete se zaměřit na obecnou kvalitu vzduchu.

Kvalitní vzduch

Nečistoty ve vzduchu prohlubují zmíněné příznaky syndromu nezdravých budov. Především směřuje-li vaše okno do silnice, tak nečistý vzduch zhoršuje i spánkovou apnoi. A obecně se nečistý vzduch pojí s dýchacími problémy během spaní.

Co s tím? Především pomůže čistička vzduchu. Dále pomůže zbavit se v ložnici koberců. Skupina vědců z Norského institutu pro veřejné zdraví provedla review vědeckých studií, jež se týkaly vlivu koberců na kvalitu vzduchu a zdraví. Prošli studie za posledních 37 let a došli k závěru, že se koberce pojí s vyšší hladinou prachu, alergenů i mikroorganismů. Přičemž to vše zvyšuje riziko řady zdravotních problémů. A to vše začíná u jedné vlastnosti koberců: pohlcují a zadržují nečistoty ze vzduchu. Pokud se tedy pravidelně nečistí, tak se nečistoty hromadí.

A nakonec pomohou rostliny. Kromě toho, že proměňují CO2 v kyslík, tak pomáhají odstraňovat i nečistoty ve vzduchu. Na Technologické univerzitě v Sydney proběhla studie, která v laboratořích a potom i v terénu (na 60 pracovištích) ověřila, že přidání rostlin dokáže až o 75 % snížit hladinu těkavých organických látek, což jsou nejčastější polutanty v domech a kancelářích. Pokud vám tedy přítomnost rostlin nevadí, zkuste je přidat i do své ložnice.

Shrnutí dnešního článku: Větrejte a čistěte vzduch.

loznice_snu_Infografika4