DOMÁCÍ PRANÍ

Přinášíme vám návod, jak vyprat potní vlnu v domácích podmínkách.

Ruční praní

1. Odstranění nečistot
Před samotným praním je potřeba vlnu důkladně přebrat od hrubých nečistot pocházejících z pastviny a odstranit méně kvalitní části. Jemnější nečistoty se odstraní při praní a později při česání vlny.

2. Namáčení
Potom vlnu namočíme v dostatečně velké nádobě do vlažné vody, např. ve vaně, v lavoru. Vlna po namočení zvětší svůj objem, proto je dobré zaplnit nádobu vlnou jen do poloviny a dolít vodou. Takto namočenou vlnu necháme jeden den odmočit.

3. Praní
Další den vlnu lehce rukama promačkáme a dobře, ale přitom opatrně a jemně vymácháme. Velmi dobrou pomůckou při praní vlny je zvon na čištění odpadu, díky kterému vlnu propereme snadněji než rukama. Pracujeme citlivě, při neopatrném zacházení snadno vlna plstnatí. Poté vlnu vytáhneme a v nádobě si připravíme novou lázeň o stejné teplotě jako předchozí, do které přidáme trošku krystalické sody na praní. Jakmile se soda ve vodě rozpustí, opět do ní vlnu namočíme a pokračujeme v praní. Aby se vlna dostatečně odmastila, můžeme použít prací prostředek na praní vlny.

4. Máchání
Vyprané rouno pak několikrát vymácháme v čisté vodě, nakonec můžeme přidat aviváž na vlnu.

5. Sušení
Po vyprání a vymáchání z vlny opatrně vymačkáme přebytečnou vodu - bez ždímání! Necháme vykapat a pak rozprostřeme na vzdušném místě, aby mohla volně uschnout. Vlna se nesuší na přímém slunci, ideální je polostín a slabý průvan.

Je velmi důležité, aby teplota vody ve všech lázních byla stále stejná, v opačném případě by vlna mohla zplstnatět. Optimální je udržovat teplotu vody v pokojové teplotě.

 

Praní v automatické pračce

Ruční praní vlny je pracné a časově náročné, je ale možné si práci usnadnit vypráním v pračce. Je potřeba nejprve zkontrolovat, zda má pračka program na praní vlny, ideálně pouze ve studené vodě nebo při stále stejné teplotě. Při střídání teplé a studené vody totiž vlna rychle plstnatí.

Stejně jako při ručním praní je potřeba z vlny nejprve odstranit hrubé nečistoty a je lepší vlnu předem namočit. Vlnu potom vložíme do povlaku - pytlík na praní jemného prádla, povlak od polštáře, lze také ušít pytlík ze staré záclony. Povlak je potřeba dobře uzavřít a zajistit tak, aby se z něj vlna nemohla uvolnit a neznečistila pračku. Pračku nastavíme na program pro jemné praní vlny s velmi pomalým odstřeďováním nebo úplně bez odstřeďování a přidáme prací prostředek na vlnu. Po skončení programu opatrně vymačkáme přebytečnou vodu a necháme volně uschnout.