PÉČE O VLNU

Kvalitu vlny určuje celá řada faktorů - plemeno, stáří a pohlaví ovce, podmínky chovu, výživa a způsob krmení (zakládání sena do jeslí způsobuje, že seno padá za hlavu a vlna je pak zakrmená a tedy znehodnocená - je lepší používat kruhové krmelce), kvalita a termín střiže, ale i následná péče a zpracování.

Tipy pro střiž
Samotnou střiž je potřeba provádět na čistém místě, aby nedocházelo k zašpinění vlny od sena, slámy, trávy apod. Je proto dobré mít doma nějaký kousek starého koberce 2x2m, na kterém pak střihač stříhá a rouno se neznehodnotí. Ovce se musí stříhat suché (mokrá vlna se v žocích začne zapařovat a tím se znehodnotí). Při stříhání by se také měla oddělit a dávat zvlášť vlna z břicha a zadních partií.

Třídění vlny
Ostříhanou vlnu je potřeba protřídit - obvykle se to provádí na roštovém stole, kde se vlna proklepe a rouno se oddělí od defektní a zakrmené vlny (kaštany, zplstnatělá vlna, jejíž vlasy od sebe nejdou snadnou oddělit, přestřižená, zabarvená vlna od sprejů apod.) Pokud chováte valašské nebo šumavské ovce, které mají hrubou vlnu, nemíchejte je dohromady s ostatní vlnou a uložte je zvlášť.

Potní vlna    

Žokování a skladování vlny
Takto vytříděnou suchou vlnu je dobré ihned napěchovat do žoků nebo pytlů a uložit na suchém a ideálně i vzdušném místě. Pokud chcete vlnu skladovat déle než rok, je potřeba pytle a žoky zavázat, aby nedošlo k napadení moly. Na suchém místě takto vydrží vlna i dva roky. Další možnosti jsou šetrné zpracování, výkup či výměna vlny.