ŠETRNÉ ZPRACOVÁNÍ

Ovce vyprodukují od 2-18 kg vlny ročně. Vlnu chovatelé stříhají jednou nebo dvakrát do roka. Z ostříhané neboli surové, potní vlny je potřeba ručně vybrat silně špinavá místa, hrubé nečistoty jako jsou bodláky, tráva, seno a také oddělit méně kvalitní části jako je vlna z nohou, ocasu a hlavy. Takto přebranou zdravou potní vlnu chovatelům vykupujeme za stanovenou cenu dle aktuální tržní hodnoty. Na výrobu lůžkovin přijímáme pouze vlnu světlé barvy. Vykoupenou vlnu pečlivě kontrolujeme a uskladňujeme ve velkých žocích.

Praní a sušení
Vlněná vlákna bezprostředně po ostříhání ovcí obsahují významné množství doprovodných látek, které je potřeba odstranit, abychom mohli pokračovat v dalším zpracování. Proto surová vlna prochází procesem praní, při kterém je odstraněn tuk, suché zbytky ovčího potu a jemné minerální nečistoty.

Postup praní spočívá v ošetření vlněných vláken ve 4-8 lázních dle stupně znečištění. Účinné odstranění mastnoty, potu a nečistot vyžaduje použití detergentů (přírodní mýdlo a soda), vhodné teploty praní, která se pohybuje mezi 55-70 ° C a teploty sušení do 80 ° C. Všechny látky používané v rámci tohoto procesu jsou biologicky odbouratelné.

Po tomto způsobu vyprání zůstává ve vlně zachován zbytkový obsah lanolínu, který kromě blahodárných účinků na lidský organismus také snižuje křehkost a lámavost vlny, díky němu je vlna elastická.

Čechrání, mykání
V další fázi je potřeba vypranou vlnu rozvolnit na čechracím stroji, tzv. vlku. Stroj ocelovými hroty rozmělní chomáče na menší kousky a oddělí poslední zbytky plev od vlny. Načechranou vlnu pak vážíme dle potřeby a vkládáme do válcového mykacího stroje tzv. kramplu, který pomocí vlny napřímí a urovná do podélného směru. Během mykání se uvolňují části krátkých vláken a zbylá pevná, dlouhá vlákna se vrství stejnoměrně vedle sebe ve formě rouna do požadované tloušťky, délky a šířky.

Krampl_1  Krampl_3

Prošívání
Umykané rouno vložíme do látky, upneme pomocí spon do obdélníkového rámu a vsuneme do prošívacího stroje, který ho prošije dle zvolené předlohy. Nakonec umístíme na okraj téměř hotového výrobku textilní etiketu a celý jej po obvodu obšijeme na šicím stroji.

                Pantak_1    Sici stroj_1_1