VLASTNOSTI OVČÍ VLNY

 Ovčí vlna je přírodní vlákno s celou řadou jedinečných vlastností:

  • je léčivá díky tzv. suchému teplu
  • v zimě hřeje, v létě ochlazuje
  • je vhodná pro alergiky astmatiky
  • má blahodárný vliv na pokožku
  • obsahuje lanolín
  • nemusí se prát
  • je vzdušná a prodyšná
  • je pocitově suchá
  • je velmi příjemná na dotek
  • je samozhášivá

Ovečka  Ovečky-Beskydy

Léčivá vlna
Ovčí vlna harmonizuje tělo díky tzv. suchému teplu. Ulevuje od bolesti svalů, šlach a kloubů a má příznivý vliv na celkové zdraví člověka. Krásně rozproudí krevní oběh a pomáhá tím revitalizovat celé tělo. Díky svým léčebným schopnostem je oblíbená při léčbě revmatizmu. Je také vynikajícím pomocníkem při léčbě nervových, gynekologických a urologických potíží, i při léčbě hemeroidů!

V zimě příjemně hřeje a v létě ochlazuje
Ovčí vlna vytváří paradoxní teplotu: v létě chladí, v zimě zahřívá. V praxi to znamená, že vám jedna peřina stačí na horké léto i na mrazivou zimu. Ovčí vlas dynamicky reaguje na tepelné stimuly. Když v zimě teplota klesne, vlna se ochladí a zvýší absorpci vlhkosti. Tím se uvolňuje teplo. A tím se také vytváří krásně hřejivé prostředí pro spánek. Naopak, když se otepluje, vlna se začíná ohřívat a následně se z ní uvolňuje vlhkost. Teplo se tím spotřebuje na odpařování a lůžkoviny se příjemně ochladí.

Vhodná pro alergiky a astmatiky
Vlna je velmi oblíbená mezi alergiky. Pohlcuje pachy a škodlivé látky z okolí, např. formaldehydy, škodlivé látky ze stavebních materiálů, cigaretového kouře, desinfekčních prostředků apod. Tím čistí vzduch a vytváří zdravější mikroklima v domácnosti. Díky této své vlastnosti dokonce napomáhá snižovat onemocnění dýchacích cest.

Další velká výhoda je, že vlna nehostí roztoče. Má totiž schopnost sama se zbavovat vlhkosti, obsahuje lanolín a neusazuje se v ní prach. Takové prostředí je pro roztoče velmi nevhodné. Díky tomu vlněné výrobky ulevují, protože právě roztoči jsou původci mnohých alergií. Vlna nemá tendenci shromažďovat statickou elektřinu, proto se vlněné výrobky nelepí na tělo a nepřitahují prach, což ocení zejména astmatici.

SetPolštáře 2

Má blahodárný vliv na pokožku
Vlna pokožku rozmazluje, zjemňuje ji a působí na ni protizánětlivě. 

Obsahuje lanolín
Lanolín je vosk, který obaluje jednotlivá vlákna vlny a chrání je tak před znečištěním, před bakteriemi a dalšími mikroorganismy. Má tak zásadní vliv na zachování všech zmíněných pozitivních vlastností! Proto, aby byl lanolín zachován, je důležitý postup výroby. V naší firmě nepřichází v úvahu chemické čištění pomocí kyseliny sírové, tzv. karbonizace vlny. To by lanolín zlikvidovalo. Karbonizace je také neetická s ohledem na životní prostředí. Způsob praní vlny, který u nás volíme při výrobě lůžkovin, ve vlně zachovává optimální množství lanolínu. Lanolín, kromě blahodárných účinků na lidský organismus, také snižuje křehkost a lámavost vlny. Díky němu je vlna elastická, nepráší se z ní a výrobky z ní déle vydrží.

Nemusí se prát
Ovčí vlna se velmi snadno udržuje. Vlněné výrobky není potřeba příliš prát. Dokonce: čím méně, tím lépe, stačí je jen větrat na čerstvém vzduchu. Vlna má totiž úžasnou schopnost čistit se sama. Samočisticí efekt vlny vzniká právě díky obsaženému lanolínu. Vlna začíná pracovat, pokud je vystavena čerstvému vzduchu, ideálně chladnému. Funguje to tak, že chladný vzduch stimuluje vlákna vlny k pohybu. Ta se začínají dynamicky smršťovat a roztahovat. A v kombinaci s lanolínem způsobí to, že jsou nečistoty vytlačeny na povrch vlasu. Poté už vlnu stačí jen vyprášit a nečistoty jsou pryč!

Vzdušná a prodyšná
Vaše tělo v ovčí vlně svobodně dýchá celým povrchem. Ovčí rouno nemá tendenci dusit kůži. Zároveň ale nepropouští teplo, a to je velmi vzácná schopnost.

Pocitově suchá
Ovčí vlna odvádí tělesnou vlhkost a pot od těla. Díky tomu se nestane, že byste se probudili celí propocení. Ovčí vlna pohlcuje velké množství tekutin a přitom zůstává na dotek suchá! Je schopna pojmout až 30 % vlhkosti v poměru k vlastní váze. Občas se dokonce uvádí až 50 %, ale tato informace není zcela doložená. Nemusíte se ale bát, vlhkost ve vlně nezůstává. Jakmile se dostane do suchého prostředí, sama se vlhkosti zbavuje.

Nehořlavá
Vlna vás nemůže ohrozit, protože je samozhášivá. Nehoří, jen zuhelnatí. Nemůže zapříčinit vážné popáleniny, protože se netaví a nelepí se na tělo jako syntetické materiály. Vlna je díky tomu velmi bezpečná při užívání.

Jediná nevýhoda vláken ovčí vlny je ta, že nemají tak dobrou prostorovou paměť jako například dutá vlákna. Tato vlastnost se projevuje při jejím využití jako výplň polštářů.