Ložnice snů — 6. Pohodlí

loznice_snu_1200_628_kapitola6

V naší beskydské manufaktuře vyrábíme vlněné přikrývky, polštáře, podložky a další přírodní lůžkoviny pro dokonalejší a zdravější spánek. Ten ovšem závisí i na ložnici jako takové. Proto jsme poprosili Tomáše Vachudu, který se zdravými návyky zabývá, aby pro nás napsal sérii článků o tom, jak přeměnit každou ložnici v ložnici snů. Tedy takovou, ve které se budete ráno probouzet dobře vyspaní, odpočatí a nabití energií do nového dne…

Sérii článků o ideálních spacích podmínkách uzavřeme pohodlím.

Když se nám neleží pohodlně, tak se převalujeme, abychom našli pohodlnější či méně bolestivou pozici. Tyto pohyby nás bohužel nabuzují a vracejí do bdělejšího stavu. Tím nám přerušují spánek. Ve výsledku se tedy vyspíme hůře, přestože si vrcení či převalování nemusíme být vědomi.

Podobně se nabudíme či probudíme, když reagujeme na změnu v teplotě. Když spíme pod nevhodnou přikrývkou, tak nás může budit nadměrné horko či chlad, což nás donutí se přizpůsobit svlečením či oblečením, nebo odkopáním peřiny či přidáním další přikrývky.

Nevhodné pyžamo vás zase může v noci kousat a svědit. To sice hravě vyřešíte tím, že se podrbete, ale nemění to nic na tom, že i tato akce vás krátce probudí.

A tak dále. Jakékoli nepohodlí ohrožuje náš spánek. Nyní projdeme hlavní parametry pohodlného spaní.

Přikrývka – aneb co máte nad sebou

První důležitou vlastností přikrývky, na kterou se zaměřte, je váha. Mnozí se cítí lépe pod těžkými přikrývkami, které je přikovají k posteli a tím jim brání se hýbat. Zato jiní, mezi které se počítám i já, naopak těžké peřiny nesnesou a hýbají se o paradoxně více, aby našli pozici, při níž je váha peřiny neotravuje.

Váha může mít i psychologický dopad. Já se třeba pod těžšími peřinami cítím uvězněný jako ve svěrací kazajce. A to je mi nepříjemné. Proto mi vyhovují ty nejlehčí možné přikrývky, které mi nijak nepřekáží a jejichž váhu nevnímám. Pak se cítím svobodně a spokojeně.

A druhou klíčovou vlastností je materiál. Zvolte takový, který kolem vás udrží co nejstálejší teplotu a ideálně i pohltí pot. Vědecké studie vyzdvihují vlnu. Vlněné přikrývky, oproti bavlněným dekám a přikrývkám z dutých vláken, poskytují kvalitnější tepelnou izolaci, takže nás chrání před výkyvy okolních teplot. Zároveň, díky své schopnosti efektivně pohlcovat vlhko, dokáží lépe vyrovnávat hladinu vlhkosti, díky čemuž se potíme méně než pod jiným materiálem.

Také studie ukazují, že při spaní pod vlněnými přikrývkami je náš srdeční tep pomalejší. Jinými slovy, tělo je klidnější. Což je předpoklad pro hluboký a obnovný spánek.

Materiál, mimo jiné, ovlivní i váhu. Právě u vlněných přikrývek mě překvapilo, že i ta nejlehčí přikrývka mě hřeje podobně, jako mě hřály běžné tlusté přikrývky, které jsem měl navíc přehozené larisou. Je to jeden z důvodů, proč jsem se netěšil na zimu – kvůli těžké peřině jsem zažíval ty zmíněné pocity uvěznění. Vlněná přikrývka to vyřešila. Je lehká a přesto hřeje skvěle.

Oblečení – aneb co máte na sobě

Oblečení by vás nemělo škrtit ani dráždit. Ideálně byste ho neměli vůbec vnímat.

Pokud jde o materiál, tak volte prodyšný, ve kterém se nebudete příliš potit. I tady pomáhá vlna. Studie se staršími lidmi ukázala, že ve vlněném pyžamu se lidé méně často budili a usínali rychleji, než v bavlně či polyesteru. Ve vlně usínali průměrně za 12 minut, v polyesteru za 22 minut a v bavlně o 27 minut. V jiné studii, s mladými zdravými lidmi, byl rozdíl v usínání menší, ale přesto znatelný: v merino vlně usínali kolem 11 minut a v bavlně 15 minut. Navíc byl spánek ve vlně efektivnější.

Matrace či podložka – aneb co máte pod tělem

Podle Spánkové nadace kvalitní matrace zkvalitňuje spánek, snižuje stres a snižuje riziko bolestí zad. Naopak špatná matrace může navodit diskomfort a ztížit usínání a vést k nočnímu buzení.

Mezi varovné signály špatné matrace podle patří třeba protlačení, které vede k nevyrovnané podpoře páteře, což způsobí hromadění tlaku v zádech a krku. Špatnou známkou je i nadměrně teplý povrch, což znamená, že materiál přestal regulovat teplotu. A obecně hlavní nápovědou je, že se budíte s bolestmi.

Pokud jde o tvrdost matrace, každý máme jiné preference. Ať už vyberete měkkou či tvrdou, důležité je, aby rovnoměrně podporovala vaši váhu a aby vás spaní na ní nebolelo.

Chcete-li na zkoušku změkčit matraci, zkuste vlněný topper. To je podložka, která se dává mezi prostěradlo a matraci. Její hlavní rolí je regulovat teplotu, ale kromě toho je i měkká a příjemná. V jedné australské studii srovnali spaní na matraci a spaní na matraci s vlněnou podložkou. Zjistili, že při spaní na podložce se účastníci v noci méně vrtěli, spali kvalitněji a ráno se cítili lépe.

Já si nemůžu vynachválit vlněnou podložku Besky Grunt. Je to vlastně druhá matrace, na níž je příjemné ležet jak z hlediska měkkosti, tak i z hlediska toho, že ležím na přírodním materiálu. Mimo jiné mi díky této podložce výrazně klesly bolesti ramen při spaní na boku. Určitě ji zkuste také.

Polštář – aneb co máte pod hlavou

Předně, je vhodné polštář mít. Jak říká Spánková nadace, polštáře pomáhají bránit bolestí krku, neboť udržuje hlavu a páteř ve vhodné pozici. Experimentujte s výškou polštáře, abyste našli takový, při kterém vám hlava nepadá dozadu ani ji příliš nekrčíte dopředu. Ideální výšku poznáte tak, že v oblasti krku necítíte žádné napětí. Že se zcela uvolníte.

Stejně jako u matrací, i u polštářů záleží, zda preferujete měkkost či tvrdost. Já odhalil, že se mi lépe spí na tvrdších polštářích, ale vy to třeba budete mít jinak.

Také zkuste netradiční polštáře. Mně se příjemně leží na pohankovém polštáři (mám ho položený nad běžným tenkým polštářem). Oproti běžným polštářům, na kterých mi hlava všelijak klouže, tak do tohoto polštáře se zabořím a hlava drží na svém místě, takže už nemám potřebu se vrtět a hledat vhodnější pozici. Což nejspíš přispělo tomu, že od pořízení pohankového polštáře mě přestalo bolet za krkem.

Postel – aneb na čem to vše stojí

Nejčastěji se kouká na to, zda je postel nízká či vysoká. Někomu vyhovuje spát blíže zemi, jiní chtějí být výše.

Vedle toho ale můžete ladit i další parametry. Třeba náklon postele. Já zdvihl rošt pod zády asi o 10 centimetrů, abych měl při spaní hlavu nad úrovní těla. Dříve jsem měl totiž problém s tím, že se mi při spaní na rovině často zacpával nos. Díky náklonu se to už ale stává jen vzácně.

Schválně zkuste náklon změnit. Pokud vaše postel neumožňuje zdvihnout rošt, tak zkuste postel podložit, aby byla vyšší na straně, kde máte hlavu. A třeba zjistíte, že i vám se takto spí lépe.

Tak. To byl základ pohodlí. Spánkové prostředí se ale skládá z mnoha dalších prvků a každou jde vylaďovat k dokonalosti. Další experimentování už je na vás.

Shrnutí článku: Dbejte na to, ať se vám leží co nejpohodlněji.

loznice_snu_Infografika6